חריטה על סכין – מאיפה זה התחיל ואיך עושים את זה?

חריטה היא סוג של גילוף שבה נעשה שימוש בכלי חד כדי לחתוך אל תוך פני השטח חפץ (מתכת, עץ, עצם וכו') כדי ליצור תמונה או טקסט על גבי החפץ.

חריטה על סכין היא צורת אמנות עתיקה בת מאות שנים והיא חלק מהתרבות של מדינות רבות ואף שימשה כדרך להביע אהבה והערכה למי שהוענקה לו סכין שעליה חריטה.

חריטה על סכין היא תהליך של תחריט, שריטה או חיתוך פני השטח של מתכת כדי לייצר תמונה או טקסט.

התהליך משמש לעתים קרובות ליצירת אמנות על סכינים שנועדו לאספנות וקישוט בתים והיא נעשית גם על כלי נשק עם ופריטי מתכת אחרים. 

כיום חריטה על סכין נעשית בדרך כלל על מנת להנציח אירוע, כמתנה, מזכרת והיא יכולה לשמש גם למטרות קישוט.

חריטה על סכין – איך זה מתבצע?

חריטה על סכין היא תהליך קשה ולרוב הוא נעשה באמצעות בעל מקצוע שיש לו מיומנות וניסיון בחריטה על מתכות וסכינים וכמובן באמצעות מכשור מתאים. כיום החריטה על סכינים נעשית באמצעות לייזר – מה שמאפשר חריטה מהירה יותר ומדוייקת הרבה יותר מבעבר.

בעבר תהליך החריטה על סכין אינו היה קל ולקח זמן רב, אך כאמור עם הטכנולוגיה של היום, חריטה על סכינים הפכה להיות פשוטה יותר. אם בעבר לצורך חריטה על סכין נעשה שימוש בכלים שונים כמו, מקדחות, מסורים וכו' על מנת ליצור את העיצוב הרצוי על להב הסכין, הרי שהיום לחנויות כמו לה טורטה מוצרי אפייה ישנן טכנולוגיות כמו לייזר הופכות את החריטה למהירה וזולה הרבה יותר ולכן מנגישה לכולם את האפשרות לרכוש סכין עם חריטה, גם אם מדובר על חריטה שנראית מורכבת לכאורה כמו תמונות או כיתוב מדויק, ציורים וכדומה על מנת ליצור את העיצוב הרצוי על להב הסכין; זה עושה את זה יוקרתי לזמן רב.