כיסא אליהו הנביא

כיסא אליהו הנביא – לא רק בברית מילה

אם השתתפתם פעם בטקס ברית מילה בוודאי נתקלתם בכיסא גדול ומעוצב – הכיסא של אליהו הנביא. על הכיסא חרוטים המילים – זה הכיסא של אליהו הנביא זכור לטוב – . אליהו הנביא הינו אורח כבוד בכל טקס ברית מילה ולכבודו מכינים כיסא כל כך מפואר. תהיתם מה הקשר בין אליהו הנביא לברית מילה? מדוע הכיסא שלו כל כך מפואר ומי יושב על הכיסא הזה במהלך הטקס?

> קראו גם http://www.aronot-kodesh.co.il/institutional-furniture

אליהו מלאך הברית

אליהו הנביא מכונה בנביא "מלאך הברית" ומדוע? בזמנו של אליהו היו חלקים בעם ישראל שעזבו את עבודת האלוקים ועבדו בעבודה זרה, אליהו ניסה לעשות ככל יכולתו על מנת להחזיר את העם למוטב ואפשר לומר כי הוא הצליח בזאת. לעומת זאת, מלך ישראל לא הסכים לקבל את העובדה שאליהו שולט בעם וניסה להרוג אותו. אליהו ברח למערה בהר סיני ואלוקים נגלה אליו שם ושאל למעשיו במקום. תשובתו של אליהו הייתה – כי העם נטש את ברית אלוקים והוא ניסה להחזירם למוטב.

אלוקים נזף באליהו על הביקורת שהוא מותח על בניו וציווה עליו להתייצב בכל מקום בו מקיימים היהודים את מצוות ברית המילה ולהעיד כי הם שומרים על בריתם עם אלוקים.

מי יושב על כיסאו של אליהו הנביא?

כידוע, אליהו הנביא כבר לא חי בימינו, אז עבור מי מיועד הכיסא המפואר? הסנדק, האדם שמכובד להחזיק את התינוק במהלך הטקס הוא זה שמקבל את הזכות לשבת על כסא של אליהו הנביא. כמו כן, כאשר מניחים את התינוק על ברכי הסנדק, נהוג להכריז – זה הכיסא של אליהו הנביא זכור לטוב". הכרזה זו מהווה מעין הזמנה לאליהו הנביא לבוא להשתתף בברית המילה. 

האם יש לכיסא עוד שימושים מלבד בברית מילה?

כיסא אליהו הנביא מיועד בעיקר עבור טקס ברית מילה ולרוב אף משתמשים בו רק בטקס והוא לא מיועד לשימושים נוספים. אך ישנם מקומות בהם הוא משמש את הרב של בית הכנסת אשר יושב עליו במהלך התפילות ובזמנים בהם הוא נמצא בבית הכנסת.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *