אירועים

על פי מה נקבעים זמני כניסת שבת וכניסת החג?

23 בספטמבר 2016 על-ידי dolev ב- כללי עם 0 תגובות

על פי מה נקבעים זמני כניסת שבת וכניסת החג?

זמני כניסת שבת ויציאת שבת וכן זמני כניסת ויציאת חגים וימים טובים, הינם דבר המשתנה לאורכה של השנה כולה. אם שאלתם את עצמכם, על פי מה נקבעים זמני כניסת שבת וכניסת חג, שהרי הדבר נראה תמוה לעיתים כאשר כניסת השבתות והחגים משנה את זמנה ממקום למקום וכן, מתקופה לתקופה, הרי שהכל טמון בקביעת הזמנים היהודית בעבר והיום.

כיצד נקבעים זמני כניסת שבת וחג?

וודאי שמתם לב, ששבתות חורף נכנסות מוקדם ויוצאות מוקדם ואילו שבתות קיץ נכנסות מאוחר ויוצאות מאוחר. כמו כן, וודאי שמתם לב כי לעיתים כקרובות ניתן להבחין בהבדלים שבין כניסת ויציאת השבת באוזרים מסוימים. לכאורה, הדבר נראה תמוה- הרי, מדוע שלא תכנס ותצא השבת בכל הארץ באותן השעות? אולם, מקור הדבר הינו באופן שבו נקבעים הימים ביהדות וכן ההבדלים שבין תוספת שבת ממקום למקום. הימים ביהדות, מתחילים בצאת הכוכבים ונגמרים בצאת הכוכבים של היום הבא. דבר זה אנו למדים מבריאת העולם, כאשר בעת שאלוקים ברא את העולם נכתב: ויהי ערב ויהי בוקר יום אחד" כלומר, אלוקים הנחה אותנו כיצד ומתי הימים מתחילים ונגמרים על פי השיטה היהודית. שבת, אמורה להיכנס ולצאת בשקיעת השמש. אולם, בכדי להיזהר עם הזמנים הללו ולא להגיע למצב שבטעות מכניסים את שבת כמה דקות אחרי הזמן או מוציאים אותה כמה דקות לפני הזמן, ישנה תוספת שבת הנקבעת על זמני כניסת ויציאת שבת, המשתנה בין מקום למקום.

מהי תוספת שבת וחג?

תוספות שבת וחג, נוגעות להוספת זמנים על שקיעת השמש או לפני שקיעת השמש, בהתאם לכניסת או יציאת חגים ושבתות. מכיוון שידוע שכל המחלל שבתות או יום כיפור זהו איסור כרת, רבים נזהרים בזה וקבועים פרק זמן כלשהו שיהווה זמן בטוח עבור כניסת או יציאת שבת. כך למשל, אם שבת אמורה להיכנס בשקיעת השמש ולצאת בשקיעת השמש, אנו מכניסים אותה לרוב 20 דקות לפני שקיעת השמש ומוציאים אותה 20 דקות בערך לאחר יציאת השמש. ישנם מקומות שונים אשר תוספת שבת שלהם היא 40 דקות וישנם מקומות אשר נוהגים לקבל עליהם תוספת שבת של 72 דקות. לכן, באזורים שונים ניתן לראות שהשבת נכנסת ויוצאת בזמנים שונים, בעקבות תוספת שבת שונה, אשר קובעים על זמני יציאת וכניסת שבת המדויקים.

לסיכום: זמני יציאת וכניסת שבת, אמורים להיקבע בזמן שקיעת השמש, בכדי להיזהר מאוד בזמנים הללו ולא לחטוא באופן כלשהו בחילול שבת שנגרם על ידי כניסת שבת מאוחר מדי או יציאת שבת מוקדם מדי, הוסיפו באזורים שונים ברחבי הארץ, תוספות שבת שונות על זמני השקיעה שמטרתם להוות סייגים לזמני כניסת ויציאת שבתות וחגים, בכדי למנוע מכל אדם לטעות באופן כלשהו בעניין.

אולי יעניינו אותך גם:
אמן על חושי לשבת בר מצווה מיוחדת ומפתיעה
מארזים לחג לעובדים

תשאיר הודעה

כתובת הדוא ל שלך לא יפורסם. שדות חובה מסומנים *

*