גיבוש עובדים – חוויה בטעם אחר

כל עסק צריך להתנהל באופן שוטף בצורה אידיאלית, כדי שיוכל להגשים את מטרותיו. ידוע שכוח האדם עומד בליבת כל עסק, שבוודאי ינסה לאתר את העובדים המקצועיים והאמינים ביותר שיש. מה שחשוב להדגיש הוא שכל המקצועיות שבעולם לא תעזור כאשר יחסי העבודה (ואפילו היחסים האישיים) בין עובדי החברה אינם תקינים. לפעמים היחסים ביניהם יהיו מצוינים בלי מעורבות של ראשי החברה, אך בחלק הארי של המקרים נדרש מהמנהלים להשקיע מאמצים מסוימים בכך. כאן בדיוק צריך להזכיר את היתרונות המגוונים של יום גיבוש לעובדים.

הצורה המקובלת: סדנא בחיק הטבע

ימי גיבוש לעובדים הינו מונח רחב, כאשר אפשר לחשוב על לא מעט מטרות שעשויות לתרום לאותה מטרת גיבוש חיונית, חלקן יותר וחלקן פחות. בחירה מקובלת במיוחד כיום, ומומלצת מאד, היא להזמין סדנאות גיבוש בטבע. סדנאות אלה נערכות תחת כיפת השמיים וכוללות פעילויות חווייתיות כלשהן – משחקים, משימות, תחרויות, סדנאות וכן הלאה. היתרון כאן הוא שמעבר להנאה הגדולה שבפעילות האלה, הגורמים המארגנים את הסדנאות מאפשרים לקבל ערך מוסף של ממש. הפעילויות המיועדות לימי הגיבוש כוללות "אימון" בפרמטרים שונים הנוגעים להתנהלות התקינה של החברה, שעה שהן עובדות על שיתוף פעולה, על חלוקת עבודה, על סיעור מוחות במטרה למצוא פתרונות לבעיות מוגדרות, על ניהול זמנים וכן הלאה.

יחד עם זאת, אפשר לבחור בפעילות גיבושית שאמנם לא תכלול לרוב את אותו "תרגול", אך בהחלט תאפשר יציאה מהקופסה ושיפור אפשרי ביחסים בין העובדים. בילוי משותף שלהם בשעות הערב (מסעדה, פאב, מסיבה ועוד), הליכה ליום כיף בפארק מים או שעשועים (אפשר עם המשפחות) או אפילו נופש משותף בארץ או בחו"ל עשויים לשנות לטובה את ההתנהלות של ההון האנושי בחברה.

אז איך מתחילים?

בהמשך לנכתב מעלה, ברור שאי אפשר למצוא נוסחה חד משמעית של עריכת ימי גיבוש. לכל חברה יש מאפיינים משלה או צרכים נקודתיים משלה: ברור, למשל, שסוג הפעילות הוא במידה רבה פונקציה של מספר העובדים בחברה, או אפילו של החלוקה שלו לצוותי עבודה או למחלקות. החברות הפועלות בתחום, דוגמת אלה המציעות סדנאות גיבוש, יוכלו בוודאי להתאים את הפעילות או את הפעילויות לתנאים הספציפיים של החברה ולרצונות של אנשיה.

את הפעילות מומלץ לבצע אחת למספר חודשים לפחות, כפעולת "תחזוקה" שוטפת לשימור היחסים שבין עובדי החברה ולשיפורם. עסקים המחכים עד למצבים בהם הפעילות תהפוך לחיונית ואולי אפילו מצילה את חיי החברה – למשל, כאשר יש בו משבר כלכלי או יחסים רעועים בין העובדים – עלולים לגלות שזה נהיה קצת מאוחר מדי. מכיוון שימי הגיבוש חשובים מאד, ועל רקע העובדה שהפקתם אינה מצריכה הוצאות אסטרונומיות, אנחנו ממליצים לכם לחשוב כבר עכשיו על הפעילות המגבשת הבאה בעסק שלכם.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *