אירועים

איך הכל התחיל? על היסטוריה של קעקועים

15 באוקטובר 2015 על-ידי מירי ביטון ב- אטרקציות לאירועים עם 0 תגובות

איך הכל התחיל? על היסטוריה של קעקועים

לפעמים נדמה לנו שקעקועים הוא טרנד מודרני יחסית, של המאתיים או שלוש מאות שנים האחרונות. אולם היסטוריה של קעקועים מתחילה מתקופות קדומות בהרבה.

קעקועים היסטוריה – עדויות מוקדמות לקעקועים

עדויות לקעקוע גופם של בני אדם, נתגלו בחפירות ארכיאולוגיות שחשפו שרידים מתקופות קדומות המעידות על מנהגים שונים בתרבויות שונות בהן נהגו בני האדם לקעקע את גופם באמצעות כלי חרס, מחטים עשויים עצם וחומרים נוספים. מומיות בנות כ 7000 שנים, שנשתמרו והתגלו ברוסיה, היו מקועקעות, וגם כתביהם הקדמונים של יוליוס קיסר, קיסרים יפניים ואפילו התנ"ך, מעידים על קיומן הקדום של כתובות קעקע ועל היסטוריה של קעקועים, היסטוריה עתיקה ביותר, בקרב בני אדם.

היסטוריה, קעקועים, משמעות

מדוע אנשים החלו לקעקע את גופם?

בני האדם השתמשו בכתובות קעקע לצרכים מיוחדים ומסיבות שונות:

  • אמצעי זיהוי וסימון: לא מעט תרבויות השתמשו בקעקוע כדי לזהות אדם כחלק מהמשפחה, או השבט אליו הוא שייך. בחלק מהתרבויות סומנה בקעקוע מיוחד אישה נשואה למשל, וכך ידעו הגברים האחרים להתרחק ממנה. עם המהפכה החקלאית השתמשו בני האדם בקעקועים כדי לסמן את בעלי החיים שלהם.
  • קישוט ועיטור של הגוף. בעמים קדמונים כמו מצרים או שבא, ובשבטים שונים (למשל שבטים אינדיאניים ושבטים אפריקאים שונים), השתמשו ומשתמשים הקעקועים כדי לקשט את הגוף ולעטר אותו.
  • סיבות דתיות ומאגיות: קעקועים בהיסטוריה וגם בימינו קשורים לא פעם לפולחנים דתיים וטקסים מאגיים ורוחניים בתרבויות ובדתות מסוימות.
  • קעקועים כהצהרה: היסטוריה של קעקועים כוללת צריבת כתובת קעקע על הגוף כדרך להצהיר כוונות, נכונות או דרך פעולה. בעבר פעמים רבות ההצהרה שבכתובת הקעקע נועדה "לדווח" על משהו או להעניק תוקף סמכותי כלשהו. כיום אנשים בוחרים לקעקע את גופם כחלק מהצהרת הייחודיות שלהם או האידיאלים שלהם (למשל תופעה קבוצות חברתיות כמו קורבנות שכול או חולות סרטן שעברו כריתת שד, שמקעקעים קעקוע זהה כדרך להצהיר כוונה או הצהרה מסוימת, או להיות חלק ממשהו חברתי או אופנתי).
  • היסטוריה קעקועים – סיבות נוספות לקעקועים בהיסטוריה: שודדי ים נהגו לקעקע צלב על גבם כדי להימנע מהצלפות בעת תפיסתם, בשבטים מסוימים נהגו המנהיגים לקעקע כתובות מורכבות על פניהם כדרך לבטא את החתימה שלהם, קעקועים כחלק מהשתייכות לחבורה ועוד.

קעקועים כיום

כשרוצים ללמוד על קעקועים, היסטוריה היא המקום לחזור אחורה כדי לדעת קצת יותר על ההתפתחות של התופעה. אבל כיום משמשים קעקועים בעיקר ליופי ולאופנה, ואנשים בוחרים מגוון כתובות, סמלים וציורים שיעטרו את גופם. חשוב לזכור נקודה חשובה בנוגע לקעקועים כיום – בניגוד לזמנים קדומים, בהם קעקוע היה לעיתים כואב מאד ואפילו מסוכן, היום, אם בוחרים כמובן במכון קעקועים מורשה וסטרילי, ביצוע קעקוע הינו הליך בטוח והכאב שכרוך בו הרבה פחות רציני.

תשאיר הודעה

כתובת הדוא ל שלך לא יפורסם. שדות חובה מסומנים *

*