טבעת אירוסין

ההבדל בין טבעת נישואין לטבעת אירוסין – משמעות סימבולית הלכתית

אין ספק שאחד הנושאים המעסיקים אותנו בתהליך מיסוד הקשר הוא בחירת הטבעות: נישואין ואירוסין. את בחירתה של טבעת הנישואין בדרך כלל עושה הגבר ואת טבעות הנישואין בוחרים הזוג לרוב, ביחד.

למרות שההלכה מחייבת רק את האישה לענוד טבעת, בשנים האחרונות יש נטייה לשני בני הזוג לענוד טבעת נישואין בשל האמונה בשוויון ושיתוף הדדיים. לשתי הטבעות יש משמעויות וסמליות הן מבחינה רגשית והן מבחינה דתית. משמעותה הסמלית של טבעת האירוסין, היא סוג של הכנה לקראת יום החתונה והיא חלק בלתי נפרד מהמחויבות אותה שני הצדדים לוקחים על עצמם, בעת היותם מחליטים להתארס זה לזו. עבור נשים רבות טבעת האירוסין מביאה לקשר משמעות של מחויבות אחד לשני.

ניתן לרכוש טבעות אירוסין ברמה גבוהה במיוחד, באתר של Daniel Jewlery המוכר טבעות אירוסין. שימו לב במיוחד לדגם "ונציה" המדהים ביופיו!

כלה בחתונתה

ביהדות על פי ההלכה, טבעת האירוסין מייצגת את הקשר העמוק בין שני בני הזוג. בנוסף, הן על פי הקבלה והן על פי המיסטיקה היהודית טבעת האירוסין מסמלת את הקשר החזק בין חוכמה, בינה, דעת וההחלטה להתארס. יחד עם זאת, טבעת האירוסין מבשרת את ההחלטה להביא ילדים לעולם. המשמעות כאן היא בעיקרה סימבולית החופפת לרצון של שני בני הזוג להתאחד תחת חופה. ההלכה רואה בטבעת האירוסין הכרעה זוגית ורצון של השניים לעמוד תחת חופה.

מנגד או בחפיפה, טבעת הנישואין על פי ההלכה מסמלת את הזוגיות של שני בני הזוג. בנוסף, הטבעת מהווה מאין תזכורת לאהבה הנחלקת בין בני הזוג ומאפשרת להשאיר בראשם לנצח את הרגע בו הפכו מזוג לבעל ואישה. טבעת הנישואין מסמלת את איחוד האהבה הנצחי. ההלכה אומרת כי פעולת הנישואין מתבצעת אך ורק על ידי קידושין שהם בעצם סוג של פעולת קניין. ״בשלושה דברים אשה נקנית: כסף, שטר וביאה״. בימינו תהליך הקידושין מתבצע אך ורק עם טבעת הנישואין. הברכה תחת חופה הופכת את הזוג לנשוי.

 

הבדלים נוספים: עיצוב, מחיר וסוג החומר

ברוב המקרים טבעות אירוסין הן טבעות המשובצות ביהלום או במספר יהלומים. היום כבר אין חוקים. הגבר שבדרך כלל מעניק  לאישה את טבעת האירוסין יכול להשתולל עם העיצוב ולשבץ את הטבעת בהתאמה אישית. לעומת זאת, טבעת נישואין על פי ההלכה חייבת להיות חלקה ללא אבנים משובצות ומחומר אחד בלבד.

 

שתי הטבעות יכולות להיות עשויות מזהב צהוב או זהב לבן, זאת לרוב בוחרים על פי טעמם האישי של האישה והגבר או לפי צבע העור. לנשים בהירות עור, יש את הנטייה לבחור בזהב לבן ולנשים עם גוון עור שחום, יש נטייה לבחור בזהב צהוב המשתלב באופן ייחודי עם עורן. כאשר עומדים לבחור את הטבעות כדאי מראש לחשוב על סגנון, תקציב, גודל של היהלום וכמובן מידות שיותאמו לפי האצבעות עליהן יונחו בסופו של דבר הטבעות.

 

מאת

מירי ביטון

שמי מירי ביטון, יחצ"נית בעברי וכיום עוסקת בתחום הפרסום. בנוסף, אני מפעילה את הבלוג הזה כתחביב ועל מנת לספק חדשות ועדכונים בתחום האירועים!

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *