אירועים

אורי אדלסבורג- לא רק בשביל סטאלון

26 בינואר 2014 על-ידי מירי ביטון ב- אטרקציות לאירועים עם 0 תגובות

בסרט סחרור מסוכן רואים את סילבסטר סטאלון, בתור מטפס הרים מקצועי, מטפס על הרי הרוקי שבקולוראדו. עם תחילת הסרט הוא מאבד את חברתו שנהרגת לאחר שהרתמה שלה משתחררת והיא נופלת אל התהום. כמובן שזהו רק סרט, ובחיים האמתיים  לרוב זה לא קורה. אבל בסרט של סטאלון בשביל לטפס הוא צריך הר, הבעיה שבארץ או שאין מספיק הרים מתאימים לטיפוס, או שצריך לנסוע רחוק מאזור המגורים בשביל לטפס. בדיוק בשל כך הומצא קיר הטיפוס.

אורי אדלסבורג– קיר טיפוס  הוא ענף ספורט אתגרי בו נדרש להגיע בטיפוס לסופו של מסלול על הקיר, תוך שימוש בבליטות וידיות בעזרת אחיזת הידיים והרגליים, המפוזרות על הקיר ומחוברות אליו בברגים. טיפוס קירות הוא ענף ספורט חדש יחסית ומוצאו, כמובן, הוא מטיפוס מצוקים. ספורט זה התחיל בתור חובבני, בעיקר במקומות הררים במיוחד, כמו אירופה וצפון אמריקה, עד שצבר עם הזמן תאוצה ועלה הצורך להנגיש  אותו גם לחובבנים ולא רק למטפסי ההרים המקצועיים. עם הזמן קיר הטיפוס חדר גם לשווקים הפחות מזוהים עם נוף הררי, וביניהם ישראל.

קירות טיפוס עשויים ממגוון של חומרים, החל בקירות בטון או אבן, דרך קירות עץ  ועד לוחות שנוצרות במיוחד למטרה זו מיריעה של פיברגלס ויציקות פוליאסטר, העשויים לכלול תבליטים שונים, ביניהם מרקמים דמויי סלע (כמובן בשביל לדמות את הדבר האמיתי.

מסלולים על קירות טיפוס לא תמיד מאונכים, כאשר ניתן לבנות מסלולים קשים יותר או פחות על פי שיפוע הקיר ועל פי גודל האחיזות. ככל שהאחיזה יותר קטנה, כך הטיפוס יהיה קשה יותר. כמו כן, ככל שהשיפוע יותר כהה, כך הטיפוס יותר קשה ( שיפוע 180 קל יותר לעומת שיפוע 150) .

אז היכן יש קירות טיפוס בארץ? מתברר שלא צריך לנסוע רחוק בשביל ליהנות מספורט זה.  יש אטרקציות רבות במרכז הארץ ואפילו אטרקציות בתוך תל אביב עצמה, כמו קיר הטיפוס שנמצא בפארק הירקון- עולימפוס., קיר הטיפוס ונגה בפתח תקווה ועוד.

לסיכום, לא רק סטאלון מסוגל לטפס, ולא צריך הר בשביל ליהנות מספורט המיוחד הזה. כל מה שצריך זה קצת אומץ וקיר טיפוס אחד. תבלו.

תשאיר הודעה

כתובת הדוא ל שלך לא יפורסם. שדות חובה מסומנים *

*