אומנות ישראלית – חוויה כחול לבן

פעמים רבות עולה השאלה 'מהי אומנות ישראלית?' כאן התשובות חלוקות, יש כאלה אשר טוענים כי אמנות המוגדרות כישראלית היא זו אשר מצליחה להיות מראה של הווי הישראלי ואחרים טוענים כי אמנות ישראלית היא זו אשר מצליחה לשלב את עולם הטבע עם פרטים מייצגים של הזהות הציונית ישראלית.  אין כאן הגדרה חד משמעת רק דבר אחד אשר בטוח. אומנות ישראלית היא אומנות אשר נוצרת על ידי אמנים ישראלים.

אמנות- עקרונות היסוד של האמן

אומנות ישראלית היא בעלת אותו הווי מיוחד המשויך למדינה וליושביה, אך ניתן לומר כי רוב האמנים הם בעלי עקרונות יסוד אשר באים לידי ביטוי ביצירות שלהם:

  • חוויה ומסר- כל אמן מעוניין שהצופה ביצירותיו יחווה וכן הוא מעוניין להעביר באמצעות עבודותיו מסר מסוים. רוב האמנים מאמינים כי היצירות שלהם יכולות להגיע לאותו גרעין אנושי ורגיש של האדם ועל ידי כך לזעזע את עולמו ולאפשר לו להסתכל על הדברים בחמלה, בזעם, באהבה ובשורה התחתונה שיהיה לאותו אדם איכפת.
  • חומר גלם- אמן תמיד יבחר את אותו חומר אליו הוא מתחבר וכן את אותו חומר גלם אשר משרת את הקונספציה שלו בצורה הטובה ביותר.
  • הדינאמיקה של היצירה- הדינאמיות הטבעית של היצירה חשובה מאוד לכל אמן. כאן מדובר על שילוב בין היצרים השונים, ביניהם התשוקה, חומרי הגלם, התנועה הטבעית של כל החומרים כאשר הם הופכים ליצירה אחת והחוויה שהם יוצרים.

 

אומנות אקלקטית או ספציפית?

ישנם אמנים רבים במדינת ישראל אשר יכולים להיקרא האמנים האקלקטיים. אלו עוסקים בתחומים רבים של האמנות, אם מדובר בציור, פיסול, רישום וכתיבה. פעמים הם משלבים את האמנות שלהם יחד ויוצרים מאין אומנות ישראלית קולקטיבית כמיצג לקולקטיביות של עם ישראל בשנים מסוימות ופעמים אחרות הם מחליטים להשתמש בז'אנר זה או אחר של סוג אמנות ספציפית על מנת להעביר את המסר שלהם.

מאת

מירי ביטון

שמי מירי ביטון, יחצ"נית בעברי וכיום עוסקת בתחום הפרסום. בנוסף, אני מפעילה את הבלוג הזה כתחביב ועל מנת לספק חדשות ועדכונים בתחום האירועים!

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *